Łączna liczba wyświetleń

środa, 25 stycznia 2012

Ból kolana

Kolano, jako jeden ze 187 stawów czlowieka, przysparza nam najwiecej bólu i klopotów. Dlatego postanowilam opisac takze kilka sposobów na usmierzenie tego bólu.


  • dobre na ból kolan sa masci rozgrzewajace do smarowania. Nasmarowane kolano nalezy nastepnie owinac folia, co szybko zlagodzi ból.
  • mozna siegnac po leki przeciwbólowe, które zmniejsza stan zapalny, zlagodza ból i, co wazne, nie zaszkodza naszemu zoladkowi, np.: ibuprofen czy paracetamol.
  • wzmocnienie poprzez gimnastyke - a zatem wszyscy, którzy cierpia na bóle kolan powinni sie gimnastykowac, nawet jesli tego nie znosza. Silniejsze miesnie to silniejsze stawy. A oto kilka propozycji podstawowych cwiczen:
- izometryczne wzmacnianie kolan - usiadz na podlodze z wyprostowanym kolanem, w którym odczuwasz ból. Polóz pod nie zrolowany recznik, a nastepnie napnij miesnie, nie poruszajac kolanem. pozostan w tej pozycji okolo 30 sekund, a nastepnie rozluznij miesnie. Napinanie i rozluznianie powtórz 25 razy.
- unoszenie nóg w pozycji siedzacej - usiadz i oprzyj sie o sciane, w okolicy ledzwiowej podlóz poduszke. Unies noge i napnij miesnie, pozostan w tej pozycji przez dluzsza chwile, nastepnie unies noge wyzej o kilka cm, znowu policz do pieciu, a potem opusc noge, powoli rozluzniajac miesnie. Kazda noge unies 10 razy, powtórz cwiczenie trzykrotnie.
- cwiczenie rozwijajace sciegna podkolanowe - polóz sie brzuchem na podlodze, przyciskajac do niej policzek. Przymocuj do kostki ciezarek, zegnij kolano i powoli unies noge o 15-30 cm nad podloge, nastepnie opusc ja zatrzymujac sie, zanim noga dotknie podlogi. Powtórz cwiczenie powoli kilka razy. Wykonuj trzy cykle tego cwiczenia. Przerwij, gdybys poczyl ból.

  • oklady z lodu - przylóz na bolace miejsce oklad z lodu, mocno ucisnij i przez pól godziny nie poruszaj konczyna.. Najwazniejszy jest calkowity bezruch konczyny. Lód  z kolei ma dzialanie przeciwzapalne i szybko przynosi ulgepolóz sie na plecach, podciagnij kolana do klatki piersiowej, nastepnie powoli prostuj, unoszac jedna noge. Policz do dziesieciu. Powtórz cwiczenie z druga noga.
  • punkt spustowy bólu - po wewnetrznej stronie uda znajduje sie zwykle punkt spustowy, czyli miejsce, którego ucisniecie wywoluje ból w kolanie, jest to stan zwany zespolem slabego kolana. A zatem, zeby zlagodzic ból, nalezy odnalezc ów punkt, przesuwajac dlon od rzepki w góre po zewnetrznej powierzchni uda na okolo 8 cm, a nastepnie o 5-10 cm ku jego powierzchni wewnetrznej. W tym miejscu trzeba mocno nacisnac miesien, az do ustapienia napiecia, zwykle na 30-90 sekund.

1 komentarz:

  1. Mam problem z rozpoznaniem tego co mi tak właściwie jest i przez to nie wiem jak zacząć się leczyć, a od pójścia do lekarza odciągają mnie największe siły. Moje pytanie brzmi, czy znajduje się gdzieś post, lub masz ochotę napisać taki z odpowiedzią na pytanie jak sprawdzić czy to co mi dolega to zapalenie stawu?

    OdpowiedzUsuń